تبلیغات
سلنا گومز - خودروی شما کلاس چندم است؟

سلنا گومز

دوشنبه 6 خرداد 1392

خودروی شما کلاس چندم است؟

نویسنده: ادمین 1   

خودروی شما کلاس چندم است؟

خودروسازان تولیدات خود را به تناسب تقاضای مصرف کنندگان در چند کلاس عرضه می کنند. کلاس‌های متنوعی که روز به روز هم بر تعدادشان افزوده می‎شود.

خودروها را می‎توان بر حسب کاربرد، شکل و ظاهر و البته ابعاد آنها طبقه بندی کرد که منظور از کاربرد، شخصی، تجاری یا باری بودن آنهاست.

اگر بخواهیم به بررسی خودروها براساس اندازه و کاربرد بپردازیم؛ باید به فهرست بلندی از انواع مختلف آنها اشاره کنیم، اما قبل از آن باید یادآور شویم که اتومبیل‎ها از این منظر در دو استاندارد مختلف آمریکایی و اروپایی طبقه‎بندی می‎شوند که تقسیم‎بندی آمریکایی صرفا از کلمات توصیفی مثل کوچک، جمع وجور یا بزرگ در هر فرم خودرو استفاده می‎کند؛ ولی در استاندارد اروپایی با نام‎گذاری کلاس های مختلف به صورت A،B و… روبه رو هستیم.

خودروسازان معمولا سعی می کنند در همه کلاس‎ها خودرویی برای مشتری‎های خود داشته باشند تا به نیازهای متنوع علاقه مندان به برند خود پاسخ مناسبی داده باشند و به این وسیله به عنصر مهم بقا در یک محیط تجاری رقابتی یعنی وفاداری دست یابند.

علاوه بر این، دانستن درباره کلاس بندی خودروها برای ما خریداران هم خیلی مفید است؛ به طوری که آشنایی با کلاس های مختلف و برقراری تناسب بین نیازهایمان و ویژگی های هر مدل می تواند در انتخاب ماشین دلخواه و مناسب کمک فراوانی کند.

سدان ها

سدان یا سالون را می توان متداول ترین طرح بدنه اتومبیل به حساب آورد. خودروهای سواری صندوق داری که دو ردیف صندلی دارند و فضای کافی برای سرنشینان عقب خودرو ارائه می دهند و می توانند دو یا چهار در باشند.

انواع مختلف سدان ها عموما از تقسیم بندی «خودروهای خانوادگی کوچک» یا طبق استاندارد اروپا «کلاسC » ها حضور پررنگی دارند.

این گروه از خودروها اندازه متوسطی دارند و همان طور که از نامشان پیداست، مناسب استفاده یک خانواده هستند.

آنها را باید یک جورهایی بزرگ ترین ماشین های کوچک به حساب آورد. پرفروش ترین خودروهای دنیا در این طبقه جا می گیرند. «مزدا ۳»، «هیوندای آوانته»، «رنو مگان» و «تویوتا کرولا» خودروهای خانوادگی کوچک هستند.

نمونه ای دیگر​خودروهای خانوادگی، «خودروهای خانوادگی بزرگ» و «بزرگ نیمه لوکس» هستند که در کلاس D استاندارد اروپا قرار دارند و البته جادارتر و قدرتمندتر از ماشین های کلاس C هستند.

این دسته از خودروها فضای رقابت مناسبی برای برندهای لوکسی همچون «مرسدس بنز» و «ب ام و» با مدل های موفق «مرسدس C کلاس» و «ب ام و سری۳» مهیا ساخته اند البته خودروسازان شرقی نیز از بازار مناسب این گروه از سدان ها غافل نبوده اند و به عنوان مثال خودروهای موفق «تویوتا کمری» و «هیوندای سوناتا» را در این کلاس ارائه کرده اند.

جالب است بدانید دو خودروی «پژو ۴۰۵» و «سیتروئن زانتیا»، بدون در نظر گرفتن زمان تولید سطح جهانی آنها که به دهه ۱۹۸۰ میلادی بازمی گردد نیز در این کلاس جا می گیرند.

دسته دیگر از سدان ها، «خودروهای لوکس متوسط» و «لوکس بزرگ» هستند که در کلاس یا طبقه بندیE اروپا قرار می گیرند.

این کلاس خودروها در دهه ۱۹۶۰ میلادی و برای طبقه متخصصان موفق و مدیران میانی طراحی و معرفی شد و عموما به تجهیزات بیشتری نسبت به خودروهای کلاس D مجهز است.

«نیسان ماکسیما» یک خودروی لوکس متوسط است؛ ولی در همین کلاس E خودروهای لوکس بزرگی با امکانات فوق العاده قرار دارند. سدان هایی مثل «مرسدس بنز E کلاس»، «ب ام و سری ۵» یا «هیوندای جنسیس».

اما دسته ای دیگر از سدان ها در گروه «خودروهای لوکس» یا کلاس F جا می گیرند. این سدان ها بزرگ ترین و البته گران ترین سواری های شخصی هستند و موتورهایی قوی با عملکرد بالا دارند.

خودروهایی همچون «لکسوس LS»، «مرسدس بنز کلاس S» و «ب ام و سری ۷» جزو این دسته هستند.

کوپه ها هم ​ گونه های اسپرت سدان ها هستند که درهایشان معمولا از چهار به دو تقلیل یافته و عموما قسمت صندلی عقب در آنها از فضای کمی برخودار است.

نسبت توان موتور به وزن در این خودروها بالاست و همین ویژگی شتاب و قدرت مانور بی نظیری را برایشان به همراه آورده است.

در اینجا بد نیست به لیموزین های گرانقیمت هم اشاره کنیم. خودروهای مخصوص تشریفات و کشیده که سازندگان آنها با بیشتر ساختن فاصله بین دو محور سدان ها امکانات ویژه و عمدتا سفارشی برای سرنشینان عقب فراهم می آورند.

هاچ بک ها

شاید ساده ترین راه توصیف کلاس خودروهای هاچ بک این باشد که بدانیم خودرویی مثل «پژو ۲۰۶» یک هاچ بک است.

هاچ بک ها سه یا پنج در هستند. صندوق عقبی در آنها وجود ندارد و از در پشتی آنها برای دسترسی به فضای کوچک بار یا داخل کابین استفاده می شود.

یک برند خودرو ممکن است بر پایه یک پلت فرم مشترک به صورت سدان، واگن استیشن و هاچ بک عرضه شود.

مثلا «تویوتا یاریس» هم به صورت سدان و هم هاچ بک عرضه می شود یا «پژو ۲۰۶» نیز پس از سال ها حضور در کشورمان به صورت هاچ بک، چند سال است به صورت سدان هم عرضه می شود.

هاچ بک ها از جنبه اندازه و کارکرد عضو اصلی «گروه خودروهای شهری کوچک» یا کلاس B اروپا هستند. (خودروی پراید نیز در این دسته جای می گیرد) ماشین هایی برای تردد در شهر که به اندازه خودروهای کلاس (A خودروهای شهری بسیار کوچک) همچون اسمارت و فیات ۵۰۰ کوچک نیستند و قابلیت تردد در خارج از شهر را نیز دارند.

هاچ بک ها حتی در کلاس C هم که همان گونه که اشاره شد «خودروهای خانوادگی کوچک» هستند حضوری چشمگیر دارند؛ به طوری که هاچ بکی مثل «فولکس واگن گلف» پرفروش ترین خودرو این کلاس بشدت رقابتی است.

جا دارد در اینجا به لیفت بک ها هم اشاره کنیم. سواری هایی که فرمی بین سدان و هاچ بک دارند؛ یعنی مثل سدان ها یک صندوق عقب دارند، ولی در آنها همانند هاچ بک ها همراه با شیشه عقب باز می شود.

«سیتروئن زانتیا» یک سواری لیفت بک به شمار می آید. فست بک هم گونه خاصی از سواری هاست که در آن سقف با شیبی ملایم و پیوسته به سمت عقب خودرو پایین می آید.

در این صورت سقف و صندوق عقب یکپارچه به نظر می رسند و دو جزء متمایز نیستند. در دهه ۱۹۳۰ میلادی یعنی چند دهه قبل تر از معرفی طرح بدنه هاچ بک اولین خودروهایی که برای بهینه کردن ویژگی های آیرودینامیکی شبیه قطره اشک بودند، ساخته شدند و ما امروز چنین طرح هایی را در اتومبیل هایی مثل «مرسدس بنز CLS» شاهد هستیم.

اس یو وی ها

SUVها یا همان شاسی بلندها خودروهایی هستند که شبیه به استیشن واگن ها، ستون عقب چهارم دارند و معمولا دو یا سه ردیف صندلی و یک فضای بار در قسمت آخر خود دارند.

سیستم تعلیق، توان موتور بالا و ارتفاع شاسی این قبیل خودروها مناسب برای رانندگی در خارج از جاده و مناطق ناهموار است و معمولا دو دیفرانسیل یا به اصطلاح ۴WD هستند.

اس یو وی ها براساس استاندارد دسته بندی اروپا در کلاس J قرار دارند، ولی در استاندارد آمریکایی به چهار دسته اس یو وی های کوچک، جمع و جور، متوسط و بزرگ تقسیم می شوند.

«اس یو وی های کوچک» شاسی بلندهای کوچکی هستند که​ روی پلت فرم خودروهای کلاس C ساخته شده اند. ماشین های جیپ آشنایی که تا چندی پیش زیاد در خیابان ها می دیدیم (جیپ رانگلر) یک مینی اس یو وی معروف و شناخته شده است.

«اس یو وی های جمع و جور یا کامپکت» از پرفروش ترین انواع این کلاس از ماشین ها هستند؛ چراکه بیشتر به درد استفاده در شهر ها می خورند.

این خودروها عموما ​ روی پلت فرم خودروهای کلاس D و البته C ساخته می شوند. «سوزوکی گرند ویتارا»، «کیا اسپورتیج» و «مرسدس بنزGLK » نمونه های شناخته شده اس یو وی های جمع و جور هستند.

«اس یو وی های متوسط» هم نسبتا بزرگ هستند و قابلیت های خارج جاده یا بیابانی آنها بیشتر است.

خودروهایی که معمولا روی پلت فرم کلاس هایE و D ساخته می شوند. از بین انواع این شاسی بلندهای خوش استیل می توان به « تویوتا پرادو»، «مرسدس بنز کلاس M»، «لکسوس RX » و «هیوندای سانتافه» اشاره کرد.

«اس یو وی های بزرگ یا فول سایز» نیز اصولا برای استفاده در بیابان ها و عبور از انواع و اقسام ناهمواری ها ساخته شده اند.

«تویوتا لندکروزر»، «کیا موهاوی» و «جمس یوکان» در این کلاس از اس یو وی ها جای می گیرند.

بد نیست در اینجا به کراس اوورها یا CUV ها هم اشاره ای ​کنیم. در بالا به اس یو وی های جمع و جوری مثل «کیا اسپورتیج» اشاره کردیم. اینچنین شاسی بلندهایی یک کراس اوور هستند.

ماشین هایی که طراحان و سازندگان آنها لذت رانندگی یک شاسی بلند و البته ویژگی های حرکتی گریز ناپذیر آن همچون نقطه ثقل بالا و دو دیفرانسیل​ بودن را با ویژگی های یک سواری جمع و جور مثل پلت فرم یکسان، مصرف سوخت پایین به علت استفاده از موتور کوچک تر و فرمان پذیری یک سدان ترکیب کرده اند تا بتوانند به تقاضای بخش بزرگی از بازار، پاسخ راضی کننده ای داده باشند.

ام.پی. وی ها

خودروهای چندمنظوره یا مینی ون ها برای استفاده بیشتری از فضای کابین برای حمل مسافر یا بار طراحی شده اند. ماشین هایی که انعطاف پذیری بالایی در چیدمان و تعداد صندلی های درون کابین و حجم بار قابل حمل دارند. ام پی وی ها عمدتا دماغه دار هستند و با توجه به گستردگی کاربرد آنها این روزها پرطرفدار هم شده اند.

ام پی وی ها جزو کلاس M استاندارد اروپا به حساب می آیند. ام پی وی های کوچک خودروهای چند منظوره یا همان ون های خیلی کوچکی هستند که معمولا روی پلت فرم خودروهای کلاس B ساخته می شوند. این گروه از ون ها در سال های آغازین قرن بیست و یکم معرفی شدند.

«سیتروئن C3 پیکاسو»، «نیسان نوت» و «فیات آیدئا» مینی ام پی وی هستند.دسته دیگر ام پی وی ها، مینی ون های جمع و جور هستند.

معمولا سخت است که تفاوتی بین ام پی وی های کوچک و جمع و جور قائل شویم. این خانواده از ون ها روی پلت فرم یک خودروی خانوادگی کوچک (کلاس C) ساخته می شوند. «مرسدس بنز B کلاس» جزو این طبقه بندی قرار می گیرد.

ام پی وی های بزرگ هم ون های بزرگ و جاداری هستند که روی پلت فرم خودروهای خانوادگی بزرگ (کلاس D) ساخته می شوند.

«کیا کارنیوال» نمونه ای از بزرگ ترین گونه ام پی وی هاست.

نظرات() 
How do you get rid of Achilles tendonitis?
شنبه 1 مهر 1396 06:08 ب.ظ
Hello there! I know this is somewhat off topic but I was wondering if
you knew where I could get a captcha plugin for my comment form?

I'm using the same blog platform as yours and I'm having
difficulty finding one? Thanks a lot!
Do compression socks help with Achilles tendonitis?
دوشنبه 27 شهریور 1396 04:42 ق.ظ
We're a group of volunteers and starting a new scheme in our community.
Your web site offered us with valuable information to work
on. You have done a formidable job and our
whole community will be thankful to you.
Why does it hurt right above my heel?
دوشنبه 30 مرداد 1396 12:26 ب.ظ
Good blog you have here.. It's hard to find high-quality
writing like yours these days. I honestly appreciate individuals like you!
Take care!!
Foot Complaints
سه شنبه 17 مرداد 1396 05:13 ب.ظ
Please let me know if you're looking for a article writer for your blog.
You have some really good posts and I think I would be a good
asset. If you ever want to take some of the load off, I'd really like to write some content for
your blog in exchange for a link back to mine. Please blast me an e-mail if interested.
Cheers!
How did the Achilles tendon get it's name?
یکشنبه 15 مرداد 1396 08:42 ب.ظ
Hello very cool site!! Guy .. Beautiful .. Wonderful ..
I will bookmark your blog and take the feeds additionally? I am happy to search
out so many helpful info here within the submit,
we'd like work out extra techniques in this regard, thanks
for sharing. . . . . .
Foot Issues
شنبه 14 مرداد 1396 02:18 ق.ظ
This site definitely has all the information and facts I
wanted about this subject and didn't know who to ask.
Alison
دوشنبه 9 مرداد 1396 09:03 ب.ظ
When someone writes an piece of writing he/she maintains the plan of a
user in his/her brain that how a user can understand it.
Therefore that's why this post is perfect.
Thanks!
knowledgeablety00.snack.ws
پنجشنبه 15 تیر 1396 10:15 ب.ظ
I am sure this post has touched all the internet visitors, its really
really pleasant paragraph on building up new blog.
valariemusch.weebly.com
پنجشنبه 15 تیر 1396 02:13 ب.ظ
I was recommended this website through my cousin. I
am not sure whether this publish is written by way of him as
no one else realize such designated approximately my problem.
You're amazing! Thanks!
Tiffiny
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 01:16 ب.ظ
Hello there! This is my first visit to your blog! We are a
team of volunteers and starting a new project in a community in the same niche.
Your blog provided us valuable information to work on. You have done a marvellous job!
manicure
سه شنبه 5 اردیبهشت 1396 09:48 ب.ظ
Greetings from Idaho! I'm bored to death at work so I decided to check out your site on my iphone during lunch break.
I love the knowledge you present here and can't wait to take a look when I get home.
I'm shocked at how fast your blog loaded on my mobile ..
I'm not even using WIFI, just 3G .. Anyways, fantastic blog!
BHW
پنجشنبه 31 فروردین 1396 01:03 ق.ظ
I was recommended this web site by my cousin. I'm not
sure whether this post is written by him as no one else know such detailed
about my problem. You are amazing! Thanks!
manicure
دوشنبه 21 فروردین 1396 11:59 ق.ظ
Today, while I was at work, my sister stole my iphone and tested to see
if it can survive a twenty five foot drop, just so she can be a
youtube sensation. My iPad is now broken and she has 83 views.
I know this is completely off topic but I had to share it with someone!
manicure
سه شنبه 15 فروردین 1396 08:33 ق.ظ
Fascinating blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere?
A design like yours with a few simple tweeks would really make my
blog jump out. Please let me know where you got your theme.
Cheers
manicure
سه شنبه 15 فروردین 1396 04:03 ق.ظ
I am actually delighted to read this website posts which includes plenty of useful data, thanks for providing such information.
manicure
دوشنبه 14 فروردین 1396 11:21 ق.ظ
Today, I went to the beach with my children. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said "You can hear the ocean if you put this to your ear." She placed the shell to her
ear and screamed. There was a hermit crab inside
and it pinched her ear. She never wants to go back!
LoL I know this is completely off topic but I had to tell someone!
الی
جمعه 17 خرداد 1392 09:35 ق.ظ
عنوانت سلناگومزه اونوقت هیچی دربارش نیس
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :